Ząbkowanie u dziecka – korzystać z domowych spobów czy skonsultować ze specjalistą?

Bolesne ząbkowanie u dziecka – korzystać z domowych sposobów czy skonsultować ze specjalistą?

Rozpoczęcie ząbkowania jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka. Zarówno wczesne jak i szybkie ząbkowanie u dziecka może być uwarunkowane rodzinnie.

Jeżeli dziecko zaczyna wkładać do buzi rączki i różne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu to znak, że zaczyna ząbkować. Następnymi objawami może być obfite ślinienie się lub zaczerwienienie dziąseł.

Przy obfitym ślinieniu się dziecka należy delikatnie osuszać usta i okolice brody, zaczerwienione miejsca smarując tłustym kremem dla niemowląt.

Aby załagodzić ból dziąseł odczuwany przez dziecko można mu podać napełniony zimną wodą gryzak lub specjalną grzechotkę do gryzienia (wypełniona chłodzącym żelem). Następnym sposobem na złagodzenie bólu malca jest delikatne masowanie dziąseł lub posmarowanie ich specjalnym żelem na ząbkowanie, dostępnym w aptekach. Żel ten ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Warto pamiętać, że gdy dziecko zacznie ząbkować konieczne jest szczególne dbanie o higienę, np. poprzez częste mycie zarówno rączek jak i zabawek dziecka czy przecieranie dziąseł dziecka nawilżonym wodą gazikiem. Po pojawieniu się pierwszych ząbków konieczne jest ich delikatne szczotkowanie (bez użycia pasty) silikonową szczoteczką do pierwszych zębów.

Scroll to Top