Porady dentystyczne

  1. Jak często do dentysty?

Według raportu OECD z 2013 roku przeciętny Polak odwiedza dentystę 0,8 razy w roku.

To wynik aż o 60% gorszy od średniej europejskiej, który przekłada się na większe koszty leczenia stomatologicznego Polaków.

Dorośli powinni odwiedzać dentystę raz na pół roku.

O ile lekarz nie zaleca inaczej, taka częstotliwość wizyt, jest optymalna, gdyż nie pozwala na rozwinięcie się ewentualnych chorób, bądź wykrycie ich we wczesnym stadium.

Dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3 miesiące

Ze względu na słabszą mineralizację zębów u dzieci, a zatem większą skłonność do próchnicy, najmłodsi powinni odwiedzać stomatologa co kwartał. Zwlekając z wizytą, działamy na własną niekorzyść – zdrowotną u naszych pociech i finansową u rodziców związaną z większymi wydatkami na leczenie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wizyta kontrolna jest bezbolesna, ten argument powinien przemówić do tych, którym odwiedziny u dentysty kojarzą się wyłącznie z bólem –systematyczne kontrole to gwarnacja zdrowia jamy ustnej!


  1. Fakty i mity wizyty u dentysty

1. Na wizytę do stomatologa należy się umówić dopiero, gdy boli nas ząb, krwawią nam dziąsła, dzieje się coś nieprawidłowego w naszej jamie ustnej.

Mit!

Fakt: Dentystę należy odwiedzać regularnie, minimum co 6 miesięcy. Systematyczne wizyty kontrolne zapobiegają rozwinięciu się chorób dziąseł, pomagają zapobiegać, a nie leczyć.

2. Myję zęby codziennie po każdym posiłku, więc nie muszę odwiedzać dentysty.

Mit!

Fakt: Nawet dokładne, codzienne mycie zębów nie jest w stanie w pełni zapobiec rozwinięciu chorób dziąseł, bądź uszkodzeniu zębów. W celu zapobiegania nieprzyjemnym dolegliwościom, należy odwiedzać stomatologa regularnie.

3. Każdy zabieg u stomatologa łączy się z nieprzyjemnym bólem.

Mit!

Fakt: Praktycznie wszystkie zabiegi stomatologiczne  wykonać można obecnie w znieczuleniu  miejscowym. Ponadto, w związku z rozwojem nowoczesnych technologii   i najnowocześniejszego sprzętu, zabiegi są jeszcze mniej inwazyjne, a więc  zupełnie bezbolesne!


  1. Jak przezwyciężyć lęk przed dentystą?

Wielu pacjentów boi się jak ognia wizyty u dentysty. Jednych przeraża ból, innych narzędzia stomatologiczne, wiertła, niektórych paraliżuje sama myśl o tym, że ktoś im będzie zaglądał do jamy ustnej.

Jak przezwyciężyć strach przed wizytą u dentysty?

Zaskakująco, najlepszym sposobem na przezwyciężenie swoich obaw są częste wizyty kontrolne. Gdy co kilka miesięcy, odwiedzamy gabinet stomatologiczny i przeprowadzamy kontrolę, zmniejsza się szansa na rozwinięcie potencjalnych chorób, a zatem ewentualnego poważniejszego leczenia.

Ponadto, warto wybrać gabinet dentystyczny, który dba o komfort psychiczny pacjentów. Większość  lekarzy wie, jak rozmawiać z pacjentem, by czuł się dobrze. Warto powiedzieć swojemu dentyście o swoich obawach, by zwrócił na to większą uwagę, a także informować o swoich odczuciach w trakcie wizyty.

Co więcej, nowoczesny sprzęt, w który wyposażone są gabinety, w tym Centrum Stomatologiczne WellDent, pozwala na mniejszą inwazyjność zabiegów.

Istotna jest też atmosfera miejsca, gdy spotykamy miłą obsługę, widzimy przyjemne wnętrza i sympatycznego lekarza, nie ma się czego bać. W końcu wizyta u dentysty ma służyć nam i naszemu uśmiechowi.


  1. Zdrowe i proste zęby ? dlaczego warto zdecydować się na aparat?

Zdrowy i piękny uśmiech może mieć znaczny wpływ na nasze samopoczucie oraz pewność siebie w kontaktach międzyludzkich. Nowoczesna ortodoncja nie tylko zapewnia szeroką ofertę aparatów (bardziej lub mniej widocznych) ale również umożliwia korekcję zgryzu osobom w wieku 30 czy 40 lat.

Względy estetyczne korekcji zgryzu to tylko jeden z powodów, dlaczego warto się na nią zdecydować. Ważniejszym powodem powinny być względy zdrowotne, a więc fakt iż krzywe zęby szkodzą zdrowiu. Krzywy zgryz może bowiem powodować choroby przyzębia, rozchwianie zębów, zaburzenia w stawach skroniowo- żuchwowych. Należy również pamiętać, że krzywe ustawienie zębów znacznie utrudnia ich prawidłowe czyszczenie, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchniczy czy np. stanów zapalnych dziąseł.


  1. Złamany ząb – co można z nim zrobić?

W przypadku wszelkich urazów w obrębie jamy ustnej, w tym w przypadku złamanego zęba należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą w celu wykonania badań oraz podjęcia leczenia. Należy pamiętać, że zarówno złamany jak i pęknięty ząb należy jak najszybciej naprawić lub usunąć, aby uniknąć jego dalszych uszkodzeń.

Jeżeli możliwe jest zachowanie ułamanego fragmentu zęba (lub całego zęba w przypadku jego wybicia) należy go ze sobą zabrać na wizytę, ze względu na możliwość ponownego umieszczenia zęba w jamie ustnej w niektórych przypadkach.

W przypadku odczuwania bólu na skutek uszkodzenia zęba można przyjąć dostępny bez recepty lek przeciwbólowy.


  1. Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwośc zębów to nic innego jak ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. U osób dorosłych nadwrażliwość pojawia się tylko w sytuacjach: odsłonięcia korzenia zęba, cofania się dziąseł lub uszkodzenie szkliwa chroniącego unerwioną część zęba.

Nadwrażliwość zębów objawia się bólem zębów po spożyciu gorących lub zimnych potraw czy napojów. Według badań, dolegliwość ta dotyczy co czwartej osoby dorosłej i nie ma charakteru stałego- z wiekiem może występować okresowo.

Warto pamiętać, że głównymi przyczynami nadwrażliwości zębów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej jak np. krótkie lecz intensywne szczotkowanie zębów. Nadwrażliwość może być powodowana również poprzez zgrzytanie czy zaciskanie zębów, niedobory witamin, spożywanie cytrusów, picie napojów gazowanych.

Aby skutecznie zapobiegać nadwrażliwości zębów należy zapobiegać recesji (cofaniu się) dziąseł. Podstawą jest codzienna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie po dwie minuty), pamiętając o unikaniu używania nadmiernej siły przy szczotkowaniu (w trakcie wizyty dentystycznej można poprosić lekarza o wskazanie właściwego sposobu szczotkowania zębów lub pomoc w wyborze szczoteczki elektrycznej) oraz używanie pasty do zębów zawierającej fluor lub specjalistycznej pasty do nadwrażliwych zębów.


  1. Co należy zrobić mając stan zapalny dziąseł?

Najczęstszymi objawami zapalenia dziąseł są: zaczerwienienie, obolałość, opuchlizna a także krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Czasami również można dostrzec odsłonięte szyjki zębowe, co ma miejsce przy recesji (cofaniu się) dziąseł. Warto pamiętać, że w wyniku stanów zapalnych dziąseł pomiędzy zębem a dziąsłem mogą powstawać kieszonki dziąsłowe zawierające płytkę nazębną lub resztki jedzenia. Objawem choroby dziąseł może być nieprzyjemny oddech a także niemiły posmak w jamie ustnej.

Pierwszym i podstawowym działaniem w przypadku występowania powyżej opisanych objawów jest wizyta u stomatologa, a najlepiej periodontologa (specjalisty w zakresie chorób przyzębia). Warty podkreślenia jest fakt, iż nieleczone stany zapalne dziąseł mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia myśląc o całym organizmie, a nie tylko jamie ustnej. Warto pamiętać, iż stan zapalny dziąseł w przeważającej liczbie sytuacji jest reakcją zapalną na miejscowe zaleganie płytki nazębnej, kamienia nazębnego lub resztek jedzenia i jeżeli dotyczy on jedynie dziąseł jest odwracalny.

Leczenie stanu zapalnego to nic innego jak usunięcie kamienia nadziąsłowego oraz płytki nazębnej, a następnie wykonanie przez periodontologa zabiegu kiretażu (usunięcia kamienia poddziąsłowego).


  1. Ząbkowanie u dziecka – korzystać z domowych spobów czy skonsultować ze specjalistą?

Rozpoczęcie ząbkowania jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka. Zarówno wczesne jak i szybkie ząbkowanie u dziecka może być uwarunkowane rodzinnie.

Jeżeli dziecko zaczyna wkładać do buzi rączki i różne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu to znak, że zaczyna ząbkować. Następnymi objawami może być obfite ślinienie się lub zaczerwienienie dziąseł.

Przy obfitym ślinieniu się dziecka należy delikatnie osuszać usta i okolice brody, zaczerwienione miejsca smarując tłustym kremem dla niemowląt.

Aby załagodzić ból dziąseł odczuwany przez dziecko można mu podać napełniony zimną wodą gryzak lub specjalną grzechotkę do gryzienia (wypełniona chłodzącym żelem). Następnym sposobem na złagodzenie bólu malca jest delikatne masowanie dziąseł lub posmarowanie ich specjalnym żelem na ząbkowanie, dostępnym w aptekach. Żel ten ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Warto pamiętać, że gdy dziecko zacznie ząbkować konieczne jest szczególne dbanie o higienę, np. poprzez częste mycie zarówno rączek jak i zabawek dziecka czy przecieranie dziąseł dziecka nawilżonym wodą gazikiem. Po pojawieniu się pierwszych ząbków konieczne jest ich delikatne szczotkowanie (bez użycia pasty) silikonową szczoteczką do pierwszych zębów.


  1. Nieświeży oddech – jak sobie z nim radzić?

Według badań 50 % dorosłych osób ma problem z nieświeżym oddechem, w 75% przypadków może on wynikać ze schorzeń jamy ustnej takich jak: zapalenie dziąseł czy chorób przyzębia. Do bardziej prozaicznych przyczyn należy spożywanie potraw doprawionych aromatycznymi przyprawami, spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu.

 

Podstawowym sposobem walki z nieświeżym oddechem jest zmiana nawyków w zakresie jamy ustnej. Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to podstawa, dodatkowo warto pamiętać o czyszczeniu języka, nitkowaniu zębów czy używaniu płynu do płukania jamy ustnej. Takie czynności nie tylko zapobiegają powstawaniu próchnicy ale  również wzmacniają zęby i zapewniają długotrwałą ochronę antybakteryjną. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.